Що таке пінхол-камера
і які …

Що таке пінхол-камера і які принципи її роботи?

Пінхол (pinhole – шпильковий отвір) – камера з маленьким отвором замість об’єктива або об’єктивом, що імітує такий ефект.

Ще в X столітті арабський математик і вчений Альхазен виявив, що світло, проходячи через крихітний отвір у стіні темної кімнати, проектується на протилежну поверхню. До появи світлочутливих носіїв цим оптичним ефектом користувалися художники. Такий спосіб допомагав швидко й легко відтворювати картини з фотографічною точністю.

Історія виникнення

Найпростіші пристрої для передачі зображення на протилежну поверхню – це камери-обскури (лат. Camera obscūra – “темна кімната”). Вони допомагали не тільки художникам, а й астрономам. Перше використання цього оптичного ефекту задокументоване в 1544 році під час спостереження за сонячним затемненням.

Згодом використання якісної оптики популяризувалося і камера-обскура стала більш компактною. Але вона не забезпечувала високої різкості зображення. До певної межі різкість можна підвищити шляхом зменшення діаметра отвору, але при занадто сильному зменшенні позначаються ефекти дифракції – зображення стає ще більш розпливчастим.

Принцип роботи художників з камерою-обскурою

З відкриттям фоточутливих елементів світ отримав фотографію і фотокамери стали поширюватися в XIX столітті. У XX столітті їх витіснили просунутіші фотоапарати, у яких використовувалися лінзи, а з поширенням фотоплівок в 1960-х знову згадали про техніку пінхол.

Використовують вони принцип камери-обскури, й їх основними плюсами є простота самостійного виготовлення, мініатюрність і специфічний ефект на зображенні.

Принцип роботи

Принцип дії будь-якої пінхол-камери такий: світло проходить крізь дуже маленький (близько 1 мм) отвір, потрапляє на плівку, світлочутливий папір або іншу поверхню, покриту фоточутливим елементом. Через принципів роботи камери-обскури зображення перевертається (до слова, так само працює наш зір). Але на відміну від людських очей або сучасних фотокамер, світло не фокусується на плівці. Через це зображення виходить розмитим. Баланс між розмитістю і недостатньою чіткістю зображення залежить від діаметра отвору. Якщо отвір великий, зображення перетвориться на різнобарвну пляму, а надто маленький отвір не дасть достатнього кольору для чіткої картинки й вона буде малопомітною.

Крім того, чіткість знімка залежить від країв отвору – в ідеалі вони повинні бути круглими, тому під час виробництва сучасних пінхол-камер і пінхол-об’єктивів використовують лазер.

 

Приховане відеоспостереження

Ще пінхол-камерами називають спецзасоби для прихованої відеозйомки. Вони внесені до Списку видів спеціальних технічних засобів, призначених для негласного отримання інформації, ввезення та вивезення яких підлягає ліцензуванню. Список стосується і “спеціальних технічних засобів для негласного візуального спостереження та документування”. Одним з підпунктів є камери, що “мають винесену зіницю входу (PIN-HOLE)”.

Купівля, продаж і встановлення у себе прихованого відеоспостереження можуть спричинити кримінальне покарання, попри всі запевняння продавця в їх легальності – остаточну легальність будь-яких подібних засобів визначає СБУ , а працювати і розповсюджувати такі засоби можуть лише спец. служби і підприємства, що пройшли відповідне ліцензування.