Що таке I…

 Що таке IRIS?

IRIS – це механічна діафрагма, яка відповідає за регулювання діаметра отвору об’єктива.

Простими словами, IRIS регулює кількість світла, що потрапляє на матрицю камери, а це один з основних параметрів відеоспостереження. Від кількості світла залежить, наскільки світлим буде зображення, а також глибина різкості. Найчастіше використовується автоматична діафрагма для камер відеоспостереження, бо якщо налаштувати діафрагму на певний рівень освітленості, в іншому зображення залишить бажати кращого. Так, камера налаштована на яскраве денне світло вночі дасть змащене нерізке зображення. Як виняток, на об’єктах з постійним освітленням використовується ручний IRIS.

Для більшого розуміння переведемо IRIS з англійської на велику і могутню. Один з варіантів, запропонованих транслітом – “райдужна оболонка”, хоча принцип роботи системи більше нагадує зіницю.

Уявіть, ви відмінно виспалися в кімнаті із заштореними вікнами й виходите у яскравий недільний ранок. Але не видно зовсім нічого – в очі потрапляє дуже багато світла. І навпаки, заходячи влітку з вулиці у приміщення на перших порах ми жмуримося, тому що світла замало.

Але можливості адаптації людського зору в порівнянні з камерами обмежені. І ось вам історія напам’ять:

В умовах ядерної війни льотчику належить носити піратську пов’язку на одне око. У разі ядерного вибуху одне око вигорає, льотчик знімає пов’язку і продовжує бій.

 

Як відомо, багато піратів носили пов’язку на оці. Але чому цей атрибут приписується саме піратам? Невже у них було більше поранень в око, ніж у всіх сучасників, включаючи розбійників і військових?

Насправді все просто – деяким з піратів, у тому числі під час бою, потрібно було переміщатися між палубою і трюмом корабля за майже повної відсутності освітлення в трюмі. Пов’язка просто переміщалася на друге око, а око, яке було під пов’язкою, зберігало здатність бачити в темряві. Іншими словами, вони перемикали IRIS на нічний режим.