У чому відмінність лампового PAL
від …

У чому відмінність лампового PAL  від не менш лампового NTSC?

Чи варто тішитися холодними бездушними значеннями частоти кадрів і роздільної здатності, коли картинка всього лише передає зображення? І вже майже не згадати того теплого, затишного почуття перегляду телевізора, який грів однією своєю присутністю. Буквально.

Якщо вам більш як двадцять, ви швидше за все стикалися з ситуацією, коли ви або ваш батько насилу привезли з-за кордону крутий сучасний телевізор/відик, але до розчарування всього сімейства, включно з пуделем Фенею, він не показує в кольорі. Або за величезні гроші в п’ять зарплат вчителя географії купили ігрову приставку, а вона з “не дружить” з вітчизняними картриджами й дисками.

Згадали? Ні? Значить ви або щасливі, або молоді.

Чому ж так відбувалося? З політичних причин на території СРСР була прийнята система кольору SECAM. Америка і Японія “сиділи” на NTSC, а Західна Європа на PAL. Про відмінності між ними мова піде нижче. Зараз відзначимо лише те, що різниця між колірними системами не так помітна аж до фактичного використання. Тут можна провести паралель з мовами – англійською, німецькою та французькою – приблизно один алфавіт, але різна фонетика, граматика і морфологія.

А тепер про самі системи. Від порівняння плюсів і мінусів утримаємося – використання певних стандартів було обумовлене в основному географією поширення. Зараз складно знайти апаратуру приблизно однакову за ціновою категорією, збереженням і датою випуску, та й в цілому це нагадує наругу над трупами, тому сприймайте просто як кумедну байку.

У далекому 1941 США прийняли стандарт NTSC-M, який “не розумів” кольору, зате створював єдиний формат чорно-білого телебачення. Коли Друга світова закінчилася, людям захотілося хліба і яскравих видовищ. Напівзігниле капіталістичне суспільство було здатне це забезпечити. І до кінця 1953 була прийнята базова колірна система NTSC (National Television System Committee).

Основний принцип: передача сигналу яскравості, що дає чб зображення, і двох кольоровідмінних сигналів, що передають інформацію про червоний і синій кольори. Інформація про третій, зелений колір, віднімалася приймачем з сигналу яскравості двох кольоровідмінних сигналів.

Сьогодні в більшості країн мовлення системою NTSC припинено. Наприклад, у США більшість передавачів були відключені в 2009 році, в Канаді і Японії – у 2011 році, і в Південній Кореї та Мексиці – у 2012 році.

Не зайвим буде згадати, що свого часу на кафедрі телебачення ЛЕІС на базі бездуховній американської NTSC була розроблена адаптована система ОСКМ (одночасна сумісна система з квадратурної модуляції). З 14 січня 1960 року мовлення велося цією системою регулярно. Але досвід використання в повному обсязі не задовольняв вимоги величезної країни, адже NTSC вимагала якісних ліній зв’язку на великих відстанях.

У середині 60-х СРСР взяв участь в доопрацюванні французької системи кольорового аналогового телебачення SECAM.

Після доопрацювання в 1965-1966 роках SECAM став першим європейським стандартом кольорового телебачення. 1 жовтня 1967 року розпочали одночасне мовлення в Москві й Парижі. Основним принципом побудови SECAM за аналогією з NTSC стала передача чб сигналу, кольорового червоного, кольорового синього та обчислення зеленого з перших трьох.

На відміну від NTSC, SECAM все ще використовується у Франції та Росії. Хоча з падінням СРСР у Східній Європі система стала потихеньку замінюватися на PAL – систему аналогового кольорового телебачення, розроблену інженером німецької компанії Telefunken Вальтером Брухом і прийняту як стандарт телевізійного мовлення в 1966 році в Німеччині, Великобританії та ряді інших країн Західної Європи. Сьогодні це найпоширеніша аналогова система, у кінці дев’яностих в цьому стандарті дивилися ТБ близько 68% телеглядачів з усього світу.

Як не дивно, третя з абсолютно різних систем передає сигнал яскравості для чорно-білого кольору, передає інформацію про червоний і синій кольори й отримує зелений колір вирахуванням синього і червоного з яскравості. Нічого не нагадує?

Найсильніше відмінність усіх цих систем зводиться до глибоких технічних подробиць і різниці приймачів, відповідно до цього.

 

І на десерт альтернативні розшифровки абревіатур:

NTSC – never twice the same color чи never the same color українською звучить як “кожен раз іншого кольору”. Ось ще менш розповсюдженіше no true skin colors – неправильні кольори шкіри.

SECAM – system essentially contrary to american method  – система, по суті протилежна американському методу.

PAL – picture at last – нарешті, картинка! Чи pay for added luxury – плати за додаткову розкіш.

Та як би ми не прагнули за прогресом і не раділи всьому новому, у ці холодні зимові дні наша редакція дивиться на засніжений Київ і згадує старі-добрі лампові формати відео. І на душі стає трішки тепліше, а цього відчуття не подарує жодна холодна сучасна “цифра”.