Відеоспостереження в офісі:
за …
Відеоспостереження в офісі: за і проти
Питання відеоспостереження в українських офісах – палиця з двома кінцями. Роботодавець хоче контролювати своїх співробітників, відстежувати тих, хто недобросовісно ставиться до роботи й приймати відповідні заходи. З іншого боку складно знаходиться половину свого часу ніби за склом, знаючи, що за тобою спостерігають. Ми спробуємо розглянути проблему з обох сторін на прикладі соціологічного дослідження.
Згідно даних рекрутингового порталу , камери встановлені майже у половині офісів. Кожен четвертий працівник негативно ставиться до цього факту.
Відеоспостереження повільно, але впевнено перетворюється на невід’ємну складову сучасних офісів. Можливість піклуватися про безпеку, безперечно, приваблює власників компаній. За допомогою камер відеоспостереження можна запобігти не тільки неефективній роботі працівників або дрібному злодійству, але й “зливу” важливої службової інформації. Усе це дає впевненість власникам бізнесу й спрощує роботу служби безпеки, правда, інших працівників факт наявності у конторі камер відеоспостереження, м’яко кажучи, бентежить.
Згідно з дослідженням, на наявність в офісах камер відеоспостереження вказали 47% працівників і 41% менеджерів з персоналу. Серед компаній зі штатом до 50 осіб відеоспостереженням оснащені близько 25% офісів, то серед великих компаній, з чисельністю від 5000 чоловік – 55%. Відповідно, чим більша компанія, тим вища ймовірність того, що за вами стежать.
Ось кілька найпоширеніших відповідей менеджерів з персоналу на запитання «З якою метою в офісі вашої компанії встановлені камери відеоспостереження?»:
забезпечення безпеки персоналу (41%);
контроль роботи співробітників (34%);
охорона майна та інформації, запобігання розкрадань (23%).
Серед іншого були названі такі причини: “Для безпеки продавців”, “Для контролю рівня сервісу”, “З метою профілактики крадіжок”, “Для запобігання втрат робочого часу”, “З метою захисту компанії від хуліганів”. Рідше зустрічалися відповіді “Контроль відвідувачів” (5%), “Захист інтересів компанії у суді” (3%) та ін.
Більшість респондентів-співробітників компанії на питання про наявність відеоспостереження в офісі відповіли “Мені все одно, я не помічаю камер” (47%).
26% респондентів негативно ставляться до офісного відеоспостереження. Аргументи проти були такі: “Це пригнічує і не дає працювати продуктивно”, “Великий брат стежить за тобою …”, “Ніхто не збирається красти або спати – результат роботи все одно видно, чого там розглядати? Як люди в комп’ютер дивляться, чешуть голову? “. На їхню думку наявність камер в офісі говорить про недовіру керівництва компанії своїм підлеглим та порушує особисті кордони людини.
23% співробітників позитивно оцінюють наявність камер відеоспостереження в офісі. Серед причин для установки камер вони називають відсутність “зливу” службової інформації та злодійства, фіксування сторонніх осіб в офісі. Один з опитаних наводить приклад з життя: “Одного разу вкрали документ з принтера (він стоїть у коридорі), з відеозапису встановили особу”. Інший респондент зауважує, що камери в офісах – це добре, але деякі компанії встановлюють відеоспостереження мало не в туалеті.
Також важливий гендерний та віковий аспект вибірки. Позитивно поставилися до установки роботодавцями камер чоловіки (27%, серед жінок – 19%) і респонденти у віці від 45 років. Складність у прийнятті офісного відеоспостереження виникають у жінок (27%) і співробітників молодше 24 років. (29%)
Про відсутність офісного відеоспостереження повідомили 51% роботодавців і 41% співробітників. Як говорилося вище, камери частіше відсутні в офісах де чисельність працівників не перевищує 50 осіб. Респонденти не розуміють необхідності камер відеоспостереження в офісі, вважаючи, якщо співробітник мотивований, за ним не потрібно стежити. До того ж, у невеликих компаніях все про всіх знають і без камер.
9% співробітників і 8% менеджерів з персоналу не знають, чи є в їхніх офісах камери, але не виключають такої можливості, вважаючи, що їх роботодавці на багато здатні.
Чи підвищить офісне відеоспостереження працездатність співробітників і чи вбереже від можливих правопорушень або стане причиною напруженої обстановки та конфліктів залежить у першу чергу від керівництва компанії та від того, наскільки етично будуть використовуватися зібрані дані.