Законність відеоспостереження в

Законність відеоспостереження в українських будинках. Частина 2

В останні роки відеоспостереження стало особливо поширеним в Україні.

Це своєрідний засіб цивільного захисту, який дозволяє не тільки спостерігати за тим, що відбувається, але також використовувати відзняті матеріали у якості доказів, якщо у цьому виникає потреба.

Відеофіксація – це певною мірою страховка від неприємностей, які можуть виникнути у зв’язку з відсутністю доказів. Єдине “але” – мало хто знає, чи законне відеоспостереження, і як воно регулюється українським законодавством.

Перше, що вам необхідно знати – кожен українець має право на самозахист цивільних прав (ст. 19-20 ЦКУ). Крім того, людина має право самостійно обирати способи такого захисту, але винятково у рамках закону.

Й незважаючи на те, що у законах України гарантується недоторканність житла (ст. 30 КУ і ст. 311 ЦКУ), найчастіше вона порушується, приносячи з собою не тільки матеріальну, а й моральну шкоду.

Окрему увагу варто приділити праву на інформацію, яке закріплене у законі (ст. 5 ЗУ «Про інформацію»). Ви маєте право отримувати інформацію (ст. 200 ЦКУ), якщо вона необхідна для здійснення власних прав і свобод (у нашому випадку – захисту власного майна, життя і здоров’я), але лише у тому випадку, якщо при цьому ви не порушуєте права інших людей (ст. 28 ЗУ «Про інформацію»).

Розглядаючи питання законності відеоспостереження, не слід забувати й про право людини на захист власних інтересів під час зйомки (ст. 307 ЦКУ). Саме цей закон може стати каменем спотикання у суді, якщо мова піде про незаконність здійснюваної вами відеофіксації. Тут є три найбільш ймовірні варіанти.

1. У першій частині статті зазначено, що здійснювати зйомку людини можна виключно за її згоди, неважливо, письмової або усної. Тобто, попередження (вивіска про ведення відеоспостереження або фіксації) не зніме з вас відповідальності. Сусіди можуть бути проти втручання в їх особисте життя, а ось протестувати проти вашого права на охорону власного житла вони не можуть. Але тут потрібно бути обережним і знімати не їх самих або їх приміщення, а тільки власні двері та людей, які наближаються безпосередньо до неї. Підкреслимо – якщо ваша камера захоплює хоч шматочок особистого простору за дверима у сусіда – в суді можуть бути проблеми.

2. Якщо мова йде про зйомку конкретної людини і її дії, то це, природно, буде прямим порушенням ст. 307 ЦКУ, оскільки торкається її особистих прав. Але якщо зйомка відеокамери спрямована на всіх людей, які можуть з’явитися в місці відеофіксації, то це швидше публічні права людей, в поле яких особисті не входять. У цьому випадку захист свого майна за допомогою відеозйомки можна робити, навіть якщо сусіди не дали згоди. Звичайно, краще все-таки домовитися з людьми. Ще краще було б отримати від них письмову згоду на проведення відеозйомки, але підписувати папірці люди не люблять.

У кадр також можуть потрапляти й інші люди: гості сусідів, їхні родичі, працівники ЖЕКу, пошти та ін. Щоб уникнути судових позовів, потрібно попередити цих людей про те, що проводиться відеофіксація, повісивши помітну табличку (форма таблички не затверджена офіційно і може бути довільною, але повинна добре читатися). Тоді це буде вважатися відкритою відеозйомкою. У цьому випадку, за бажанням людина може виагати не знімати її (або видалити запис), посилаючись на конституційне право невтручання у її особисте життя (ст. 32 КУ), а якщо не проявить бажання, то це буде вважатися її усною згодою. В юридичній практиці це називається презумпція згоди. За таким принципом ведеться відеоспостереження в усіх супермаркетах. На дверях висить табличка «Ведеться відеоспостереження» – якщо зайшов – автоматично згоден, що тебе будуть знімати.

3. Дослівно у законі сказано, що заборонено проводити фіксацію того, що відбувається на “… фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку …”, ймовірно це означає, що записувати відео на жорсткий диск – можна, адже про нього у законі не йдеться.

Ні. Судді таких особливо хитрих люблять. Люблять довго і ретельно. Так робити не треба.

Якщо ви в процесі відеозйомки завдали сильного збитку своїм сусідам, то можете також потрапляти під дію ще одного закону – порушення недоторканності особистого життя (ст. 182 ККУ). Це рідкісні випадки, але за них можна понести кримінальну відповідальність, тому думайте головою куди ставити камеру. Як мінімум, поговоріть із сусідами, що треба, мовляв, камеру; крадуть або наркомани, або ще що. Якщо сусід тримає наркопритон – то ви, звичайно, потрапили. Про такі та інші випадки – у наступних статтях.